SÜRDÜRÜLEBİLİR MODA NEDİR?

Berfin Kara

SÜRDÜRÜLEBİLİR MODA NEDİR?
Muhtemelen sürdürülebilir modayı daha önce duymuşsunuzdur ya da duymayanlar için. Bu tam olarak ne anlama geliyor ve neye önem veriyor?

Sürdürülebilir Moda, moda sektöründe sürdürülebilirliğe odaklanan bir anlayıştır. Bu anlayışa göre, moda tasarımları sıklıkla sezonlara göre değil, sürdürülebilirlik, kalite ve estetik açısından değerlendirilir. sürdürülebilir moda, moda tasarımında daha az atık üretimine, daha az enerji tasarrufuna ve daha az malzeme tasarrufuna odaklanır ve bu sayede çevresel etkileri azaltmayı hedefler.

Sürdürülebilir moda, aynı zamanda etik üretim yöntemlerine de odaklanır. Bu anlayışa göre, çalışanların haklarının korunması ve çevre dostu üretim yöntemlerine uygun bir şekilde üretim yapılması gerekir. Sürdürülebilir moda, aynı zamanda kaliteli ürünler üretmeyi hedefler ve bu sayede tüketim miktarı azaltılır ve ürünlerin ömrü uzatılır. Müşteri deneyimi de sürdürülebilir moda için önemlidir. Bu anlayışa göre, müşterilerin beklentilerine ve ihtiyaçlarına uygun bir şekilde ürünler sunulmalıdır. Bu sayede müşterilerin memnuniyeti artırılır. Sürdürülebilir moda, çevre dostu üretim yöntemlerine ve malzemelere de odaklanır. Bu sayede çevresel etkiler azaltılır ve doğal kaynaklar korunur. Sürdürülebilir moda, hızlı tüketim kültürüne karşı çıkarak, insanların moda ürünlerini daha uzun süre kullanmalarını hedefler. Bu sayede tüketim miktarı azaltılır ve ürünlerin ömrü uzatılır. Ve son olarak, sürdürülebilir moda, moda sektörünün geleceği için önemli bir anlayıştır ve bu anlayışı benimsemenin zamanı geldi. Sürdürülebilir moda, çevresel etkileri azaltmayı hedefler ve aynı zamanda insanların moda ürünlerini daha uzun süre kullanmalarını teşvik eder. Bu sayede tüketim miktarı azaltılır ve ürünlerin ömrü uzar.

Sürdürülebilir Moda Neden Önemli?
İnsanlar 30-40 yıl öncesine göre daha fazla kıyafet alıyor ve bunun sonucunda da kilolarca tekstil atığı oluşuyor. Kıyafet alıyoruz ama aldığımız kıyafetlerin çok azını giyiyoruz. Kıyafet almak anlık bir heves oldu bulunduğumuz devir de aslına bakarsanız. Aldığımız kıyafetlerin yarısından fazlası çöplüklerde bitiyor. Çünkü hızlı moda mantığıyla satılan kıyafetlerin hiçbirinin geri dönüşüm mantiletesi yoktur. Ucuza üretilen giysilerin aşırı tüketimi, teksit atıklarının büyümesine, kirlenmeye ve doğal kaynakların tüketilmesine yol açmaktadır. Bu yüzden hızlı moda markalarından uzak durmalı ve sürdürülebilir moda markalarını desteklemeye başlamalıyız. Hızlı modanın sağladığı bir zararlı durum ise sizin sağlınızı tehlikeye atmasıdır aslında, nasıl mı? Polyester kumaşların benzinden yapıldığını biliyor muydunuz? Tekstilleri boyamak için kullanılan kimsayallar çamaşır makinesinde yıkanıp tatlı sulara atık olarak gider ve oraya karışan kimyasallar balıklar için yem olur ve balıklarda soframıza yemek olur ve sonuca varırsak midemize karışan büyük bir tehlike.

Sürdürülebilir Moda Karbon Ayak İzi

Sürdürülebilir Moda, moda sektöründe karbon ayak izini azaltmayı hedefler. Moda sektörü, dünya çapında büyük miktarda enerji tüketir ve bu enerjinin çoğu fosil yakıtlardan elde edilir. Fosil yakıtların kullanımı, karbon dioksit gibi sera gazlarının atmosfere salınımına neden olur ve bu da iklim değişikliğine yol açar. Çevre dostu üretim yöntemlerine ve malzemelere odaklanarak, karbon ayak izini azaltmayı hedefler. Örneğin, organic cotton gibi doğal malzemeler kullanılırsa, tarımda kimyasal gübrelerin kullanımı azaltılır ve bu sayede toprağın verimliliği artar. Doğal malzemelerin kullanımı, aynı zamanda kimyasal gübrelerin toprağa ve suya zararlı etkilerini azaltır. Aynı zamanda düşük miktarda üretimi hedefler. Bu sayede üretim için gereken enerji miktarı azaltılır ve böylece karbon ayak izi azaltılır. İnsanların moda ürünlerini daha uzun süre kullanmalarını hedefler. Sürdürülebilir Moda, moda sektöründe karbon ayak izini azaltmayı hedefler ve çevre dostu üretim yöntemleri, doğal malzemeler ve düşük miktarda üretim kullanarak bunu gerçekleştirmeyi amaçlar. Bu sayede çevresel etkiler azaltılır ve doğal kaynaklar korunur.

Yavaş Moda Nedir?

Slow fashion, hızlı tüketim kültürüne karşı çıkan ve düşük hacimli, yüksek kaliteli, çevreye dost, etik açıdan doğru üretim metotlarına odaklanan bir moda felsefesidir. Slow fashion, moda endüstrisinde üretim hızını yavaşlatmayı, ürünlerin ömrünü uzatmayı ve tüketimi azaltmayı hedefler. Bu felsefenin göre, moda tasarımları genellikle mevsimlere göre değil, sürdürülebilirlik, kalite ve estetik açısından değerlendirilir. Slow fashion, moda tasarımında atık azaltmayı, enerji tasarruf etmeyi ve malzeme kullanımını azaltmayı hedefler, çevresel etkileri azaltmayı amaçlar. Bu felsefe aynı zamanda moda tasarımcılarını, üreticileri ve tüketicileri sürdürülebilir bir moda sistemi oluşturmak ve o sistem içinde etik değerleri önceliklendirmek için birlikte çalışmayı gerektirir.

Yavaş Modaya Uyum Sağlamaya Nereden Başlamalı?

Bu akıma ortak olabilmek için önce yavaşlamak gerekiyor. Yani daha az satın alırsanız, zaten giysi alım oranınızı yavaşlatmış olursunuz. Alışverişe gittiğinizde, gerçek ihtiyacınızın mı yoksa çeşitlilik fikrinin mi sizi ele geçirdiğine karar verebilirsiniz. İkinci olarak uzun süreli kullanım da yavaş modayı destekleyen bir harekettir. Alışveriş yaparken etiketteki kumaş çeşitlerini hiç okudunuz mu? Yavaş modaya uyum sağlamak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bir diğer kısım da kumaş türleridir çünkü etikette yer alan malzemeler, uzun süreli bir kullanım seçerken nasıl bir ürün alacağınıza karar vermenizi sağlar. Buna çok dikkat etmek gerekiyor çünkü bağışlanan giysilerle israfın önüne geçildiği düşünülüyor ama ne yazık ki bağışlanan giysilerin %84’ünün doğrudan çöplüklere gittiğini biliyor muydunuz? Çoğu ürünün belirli bir ömrü vardır, ancak tüketicilerin dikkatli davranması sonucunda giysilerin ömrü uzayabilmektedir.

Giysilerinizin Ömrünü Uzatmak İçin 10 İpucu
– Çamaşırlarınızı çok sık yıkamayın.
– Yıkama için talimatları izleyin.
– Benzer kumaşları birlikte yıkayınız.
– Kurutma makinesinden kaçının.
– Düğmelerinizi ve fermuarlarınızı şeffaf oje ile boyayın.
– Streç taytınız varsa buzdolabı poşetine koyup dondurucuya kaldırabilirsiniz.
Dayanıklılığın arttığını göreceksiniz.
– Bu nedenle streç kazak ve pantolonlarda dondurucu yöntemi uygulanabilir.
– Çamaşırlarınızı ters çevirerek yıkayınız.
– Doğru askı seçimlerini yapın bazen her askı her kıyafetle uyumlu olmayabilir ve onu esnek kılabilir.
– Çok fazla deterjan koymayın.
– Ayrıca bazı çamaşırlar çamaşır makinesinde yıkanmaya uygun değildir, elde yıkayabilirsiniz.

Sürdürülebilir Modanın Odak Aldığı Konular Nelerdir?

Sürdürülebilir tasarım: Sustainable fashion, moda tasarımında daha az atık üretimine, daha az enerji tasarrufuna ve daha az malzeme tasarrufuna odaklanır.Bu sayede çevresel etkileri azaltmayı hedefler.

Etik üretim: Sustainable fashion, çalışanların haklarının korunmasına, çevre dostu üretim yöntemlerine ve müşterilerin beklentilerine uygun bir şekilde üretim yapmayı hedefler.

Kaliteli ürünler: Sustainable fashion, uzun ömürlü ve kaliteli moda ürünlerine odaklanır. Bu sayede tüketim miktarı azaltılır ve ürünlerin ömrü uzatılır.

Müşteri deneyimi: Sustainable fashion, müşterilerin beklentilerine ve ihtiyaçlarına uygun bir şekilde ürünler sunmayı hedefler. Bu sayede müşterilerin memnuniyeti artırılır.

Çevre dostu üretim: Sustainable fashion, çevre dostu üretim yöntemlerine ve malzemelere odaklanır. Bu sayede çevresel etkiler azaltılır ve doğal kaynaklar korunur.

Sürdürülebilir tüketim: Sustainable fashion, insanların moda ürünlerini daha uzun süre kullanmalarını hedefler ve hızlı tüketim kültürüne karşı çıkar. Bu sayede tüketim miktarı azaltılır ve ürünlerin ömrü uzatılır.

Sürdürülebilir bir gardıroba sahip olmak için ne yapabiliriz?
– Gerçekten ihtiyacınız olan ve sık sık kullandığınız kıyafetleri ayırın.
– Sürdürülebilir markalar ve etiketler aracılığıyla alışveriş yapmayı düşünün.
– Kıyafetlerinizi daha uzun süre kullanmaya çalışın.
– Kıyafetlerinizi değiş-tokuş etmek veya takas etmek için topluluk etkinliklerine veya kıyafet takası partilerine katılın.
– Daha az, ama daha kaliteli parçalar almayı düşünün.
– Kıyafetlerinizi düzenli olarak bakım ve onarım yaptırın.
– Kıyafetlerinizi paylaşın veya satın

Nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Hemen bir fikir taslağı oluşturalım 😉

İhtiyaç Belirleyin
Öncelikle, ihtiyaçlarınızı belirleyin ve gerçekten ihtiyaç duyduğunuz ürünleri satın alın. Bu, önemli bir adımdır çünkü moda trendlerine uymak yerine, gerçekten ihtiyaç duyduğunuz ve sıklıkla kullanacağınız ürünleri seçmenizi sağlar.
Kaliteli ve Sürdürülebilir Ürünleri Tercih Edin
Kaliteli ve sürdürülebilir ürünleri tercih edin. Örneğin, doğal malzemelerden üretilen ürünler, daha sürdürülebilir seçenekler olabilir. Ayrıca, daha uzun süre dayanacak ve daha az atık üretecek ürünleri seçmeniz de slow fashion’a uygun bir seçim olabilir.
2. El Ürünleri Tercih Edin
Özellikle, kullanılmış ürünlerin satın alınması, atık azaltmayı ve sürdürülebilirliği destekleyen bir seçenektir. Örneğin, pazarlar, sırf veya geri dönüşüm mağazaları gibi yerlerden kullanılmış ürünler satın alabilirsiniz.

Kendin Üret
Kendiniz için üretebilirsiniz. Özellikle, el yapımı ürünler yapmak, slow fashion tarzının bir parçası olabilir. Ayrıca, kendi ürünlerinizi yapmak, sürdürülebilirliği destekleyen bir seçenektir çünkü ürünlerinizin ömrünü uzatır ve atık azaltır.
Moda Trendlerine Uyma
Moda trendlerine daha az takılın ve kendi tarzınızı oluşturun. Slow fashion tarzı, moda trendlerine daha az takılarak, kendi tarzınızı oluşturmanızı ve yansıtmanızı önerir.
Geri Dönüşmüş Ya Da Kaliteli Malzemeler
Kaliteli ve sürdürülebilir malzemeler kullanılarak üretilen giysileri tercih edebilirsiniz. Örneğin, pamuk, yün, keten gibi doğal malzemeler tercih edebilir veya geri dönüştürülmüş malzemeler kullanılarak üretilen giysileri tercih edebilirsiniz. Bu tür giysilerin üretim süreci, moda endüstrisinin çevresel etkilerini azaltmaya yardımcı olur.

Sürdürülebilir Moda Markaları Nelerdir?

Fjällräven Re-Kånken
Fjällräven’in özel serisindeki her Re-Kånken modeli, birbirinden ayrılmış 11 adet geri dönüştürülmüş pet şişeden oluşuyor. Re-Kånken’in Kånken Classic modellerinin mini boyutları, 7 adet plastik şişenin geri dönüşümü ile hayat buluyor. Su, kimyasal ve enerji tasarrufu sağlayan Spindle tekniği ile oluşturulan Re-Kanken, kimyasal kullanımını en aza indiren ipliklerle üretiliyor.

Okyanus Atıklarından Üretilen:
Maliluha
Maliluha Mayo olarak sürdürülebilir teknik kumaşlarımızda kullandığımız dönüştürülmüş naylon ECONYL “R” sayesinde çevre sorunlarını modaya uygun çözümlere dönüştürüyoruz. Ürünlerimiz vücudu saran ve büyük rahatlık sağlayan çok yönlü, ekstra dayanıklı, ince, zarif, esnek, yumuşak ve nefes alan kumaşlardır. Yenilikçi üretim teknolojisi sayesinde ürünler klora, güneş kremlerine ve yağlara karşı iki kat daha dayanıklıdır.

Doğadan İlhamla: Máh-roc
Yurt dışı gezilerindeki atık malzemeler, boşa giden kumaşlar, hatta numune yapmak için harcanan onca şey benim için yürek burkan bir hale dönüşüyordu. Bir şekilde geleceği tahmin ederek çöpe atacağımız malzemeleri toplamaya başladım ve o kadar çok topladım ki Máh-roc’u bir şeye dönüşmesini istediğimde kurabildim. İsmin hikayesi de o zamanlar Afganistan’da göçebe olarak yaşayan bir topluluktan geliyor, anlamı ay ve güneş. Bu topluluktan ilham almamın sebebi, birçok seyahatlerimden topladığım atık kumaşlar gibi oradan oraya seyahat etmeleri ve bu süreçte kullandıkları eşyaları hep yanlarında taşımaları, arkalarında bırakmamaları. Ben de bu parçaları geride bırakmamak ve onlara ikinci bir hayat vermek için bu markayı kurmak istedim.

Sürdürülebilir Modayı Hangi Ünlüler Destekliyor?

Emma Watson
Emma Watson, moda sektöründe sürdürülebilir moda konusunda aktif olarak çalışan bir marka olan People Tree ile işbirliği yaptı ve sürdürülebilir moda konusunda birçok etkinliğe katıldı. Ayrıca, Emma Watson, “The Press Tour Project” adlı bir inisiyatifte yer almıştır, bu inisiyatifin amacı, sürdürülebilir moda konusunda bilinç oluşturmak ve moda sektörünü daha sürdürülebilir hale getirmektir. Emma Watson, ayrıca sürdürülebilir moda konusunda çeşitli açıklamalar yapmış ve bu konuda önemli bir rol model olmuştur.

Meghan Markle
Bu konuda öncü bir figür olarak görülmektedir. Örneğin, Meghan Markle, 2018’de birçok kez geri dönüşümlü ve etik değerlere uygun giysiler giydi ve bu konuda birçok zaman röportaj verdi. Ayrıca, Meghan Markle, kendi markası olan The Tig adlı bir blog yazdı ve bu blogda sürdürülebilir moda ve etik değerler üzerine yazılar yayımladı. Meghan Markle, ayrıca “The Smart Works Capsule Collection” adlı bir koleksiyon oluşturdu ve bu koleksiyon, iş gününde giyilebilecek geri dönüşümlü giysileri içermektedir.

Natalie Portman
Natalie Portman, sürdürülebilir modaya ve etik değerlere önem veren bir yıldız olarak bilinmektedir. Örneğin, Natalie Portman, 2018’de Dior’un sürdürülebilir moda koleksiyonunu tanıtmak için bir kampanya yaptı ve bu koleksiyon, geri dönüşümlü ve etik değerlere uygun malzemeler kullanan giysiler içermektedir. Ayrıca, Natalie Portman, kendi markası olan “Natalie Portman’s Vegan Sneakers” adlı sürdürülebilir ayakkabı markasına sahiptir.

Michelle Obama
Obama, sürdürülebilir moda konusunda kendi adına bir marka oluşturmuş ve birçok etkinlikte bu konuda konuşmalar yapmıştır. Örneğin, 2018 yılında Obama, moda sektöründe sürdürülebilirliği teşvik etmek amacıyla “The Michelle Obama Leadership Program” adında bir program başlattı. Bu program, moda sektöründe çalışan genç profesyonelleri desteklemek ve onların kariyerlerine yardımcı olmak amacıyla tasarlanmıştır.

Hızlı Moda vs Yavaş Moda?
– Yavaş moda, hızlı modanın tam tersidir. Hızlı moda mümkün olduğu kadar çabuk ve ucuza kıyafet yapmakla ilgiliyken, yavaş moda niceliğe değil niteliğe odaklanır.

– Hızlı moda yıllardır sorun olmuştur. Moda trendleri geldikleri gibi hızla ortadan kalktığından, hızlı moda şirketler için hızlı para kazanmanın kolay bir yoludur. Ve ‘bit’ dediğimizde, potansiyel olarak milyonları kastediyoruz. Ancak fast fashion satın aldığımızda aslında etik olmayan ve çevreye zarar veren yöntemler kullanarak işletmelerin cebine para atmış oluyoruz.

– Haberlerde daha fazla skandal çıktıkça, çoğumuz kıyafetlerimiz söz konusu olduğunda daha bilinçli kararlar vermeye başlamamız gerektiğine karar verdik. Yavaş moda hareketinin gerçekten yükselişe geçmesinin nedeni budur.

Resources:
Stanton, A. (2022, February 23). What is slow fashion? The Good Trade. Retrieved December
12, 2022, from https://www.thegoodtrade.com/features/what-is-slow-fashion
G., H.-A. P. (2018, April 11). Post. Savant. Retrieved December 12, 2022, from
https://www.savant-magazine.com/magazine/2018/4/5/difference-between-slow-ethicaland-sustainable-fashion-4-industry-insiders
Okafor, J. (2022, May 27). What is slow fashion? and how to join the Slow Fashion Movement.
TRVST. Retrieved December 12, 2022, from https://www.trvst.world/sustainablelivin/fashion/what-is-slow-fashion/
Solutions, B. & B. B. (n.d.). Doğa ve Bütçe Dostu Yavaş Moda Akımı. BOBOscope. Retrieved
December 12, 2022, from https://boboscope.com/icerik/doga-ve-butce-dostu-yavas-modaakimi
Chan, E. (2021, December 19). 10 stars who flew the flag for Sustainable Fashion in 2021.
British Vogue. Retrieved December 12, 2022, from
https://www.vogue.co.uk/fashion/gallery/celebrities-sustainable-fashion

Yorumunu Paylaş

E-Posta adresin yayımlanmayacak.