Small Steps Lead to Big Effects

Small Steps Lead to Big Effects

Ostim Enerjik ve De6 bünyesinde geliştirmiş olan, çevreci düşünenlerin dijital projesi “Small Steps Lead to Big Effects” iklim eğitimi kapsamında oyun ve iklim severlerle buluşuyor. Çevre, iklim değişikliği, karbon salınımı, sıfır karbon hedefleri, insanın çevre ve iklimde rolü konularıyla ilgili bilgilendirme yapmayı hedef alan bu projede problem; çocukların ilginç bilgilerle seçilen konularla ilgili bilgi sahibi olması ve çevreye duyarlı birer birey olmaları amacı ile ortaya çıkmıştır. Ülkemizdeki İngilizce içerik açığı göz önünde bulundurulup içerikler İngilizce öğrenmeye uygun olarak hazırlanmıştır.

Small Steps Lead to Big Effects Nasıl İşler?

Belirlenmiş olan konular üzerinden eğlenceli ve ilgi çekici Kahoot testleri hazırlandı.

Bu sorular üç seviyede hazırlanmıştır;

  • Level 1 – Başlangıç seviyesi (ilkokul)
  • Level 2 – Orta Seviye (ortaokul)
  • Level 3 – Yüksek zorlukta seviye (lise/üniversite)

Aynı zamanda hazırlanan worksheetler çocukların çevre terimlerini öğrenmesini sağlayacak. Bu içerikler anaokulu ya da ilkokul öğrencileri için hazırlanmıştır.

Hazırlanan video ve infografik içerikleri ebeveynleri hedef almıştır. Bu içerikler sayesinde aileler iklim değişikliği, küresel ısınma ve karbon salınımı gibi çevre sorunlarını çocuklarına, onları strese sokmadan, nasıl anlatabileceklerini öğrenecekler.

Aileler ve öğretmenler başta olmak üzere içerikler herkese açık olacak. İçerikler yaşlara bölünmüş olsa da İngilizce seviyesine ya da bilgi seviyesine göre istenilen yaş aralığında kullanılabilir.

Peki Small Steps Lead to Big Effects Proje Geliştirme Fikrinin Çıkış Noktası Nedir?

Oyunlar kullanıcıların sistem üzerinden istediği zorlukta seçebileceği şekilde hazırlanmıştır. Kullanıcılar bu sayede istedikleri zorlukta, yaşlarına ya da İngilizce seviyelerine göre oyun seçebilirler. Grup halinde oynan bu oyunda kazanana grup içerisinde bir ödül verilmesi vaat edilerek rekabet arttırılabilir ve bilgi içerikli sorular daha eğlenceli hale gelebilir. Her sorunun ardından gelen ‘Fun Facts’ az bilinen bilgilerle oyunun heyecanı arttırılmıştır. Oyuncular verilen bilgilere şaşıracaktır bu sayede oyuna olan ilgileri ve dikkatleri artacaktır. Bilgiler doğa, karbon salınımı ve biyoçeşitlilikle alakalıdır. Bu sadece oyuncular eğlenirken hem çevre bilinçlerini arttıracak hem de İngilizcelerini geliştirecekler.

Yorumunu Paylaş

E-Posta adresin yayımlanmayacak.